Złotoria zapylaczami stoi!
9 maja, 2024Inicjuj z FIO 4.0 – edycja 2024!
28 maja, 2024Światowy Dzień Pszczół, obchodzony od 2018 r., został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich. Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Zapylają też rośliny, które są wykorzystywane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych (np. bawełna, len). Pamiętajmy również o innym wydarzeniu, tj. Wielkim Dniu Pszczół, które obchodzimy 8 sierpnia.
19 maja rozpoczęliśmy od spotkania w Centrum Aktywności Lokalnej Flisak w Złotorii, gdzie po przywitaniu gości oraz mieszkańców i wygłoszeniu krótkiego przemówienia przez Przewodniczącego Rady Powiatu Toruńskiego Andrzeja Siemianowskiego, zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego “Wszystko o pszczołach i dzikich zapylaczach”.
Celem konkursu było m. in. popularyzacja wiedzy na temat życia pszczół i dzikich zapylaczy, ich znaczenia dla życia człowieka i przyrody oraz funkcjonowania środowiska naturalnego oraz zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Na konkurs wpłynęło 38 prac. Wyróżnienia w kategorii:
– uczniowie klas I – III (dzieci w wieku od 7 lat do 10 lat)
Kateryna Nozhenko 2a – I miejsce
Antonio Małyszczuk 3a – II miejsce
Aleksandra Rakowiecka 2a – III miejsce
– uczniowie klas IV – VIII (dzieci w wieku 11 lat – 14 lat)
Natalia Roman 5b – I miejsce
Lena Wilmanowicz 5b – II miejsce
Szymon Czajka 6b – III miejsce
Ważnym elementem działań w świetlicy były stoiska merytoryczne Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Torunia oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział Toruń, gdzie można było uzyskać informacje m.in. dotyczące aktualnych dofinansowań.
Dla podkreślenia znaczenia pszczół w pozyskiwaniu żywności i zwrócenia uwagi na zagrożenia cywilizacyjne dla tych owadów, zdecydowaliśmy się zbudować „Skwerek Zapylaczy” na działce u zbiegu ulic Piastów, 8 marca i Toruńskiej w Złotorii. Symbolicznego otwarcia instalacji dokonali: Sołtys Złotorii Katarzyna Janas, Prezes OSP Złotoria Maria Błaszczyk, Przewodnicząca KGW „Przebojowe Złotorianki” Barbara Kisielewska, Przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Złotorii Adam Sadowski, wykładowca Katedry Agronomii Wydziału Rolnictwa
i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej dr Piotr Wasilewski oraz Prezes stowarzyszenia Andrzej Dachtera.
Naszą ambicją było zorganizowanie, przy szerokiej współpracy z Sołtysem i Radą Sołecką wsi Złotoria, miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną oraz Kołem Gospodyń Wiejskich „Przebojowe Złotorianki„ rodzinnego festynu. Miało to miejsce po otwarciu plenerowej ekspozycji. W trakcie festynu, przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury, przeprowadziliśmy gry i konkursy sportowe oraz warsztaty pszczelarskie i plastyczne. Niezmiernie istotne było zaangażowanie grupy 20 wolontariuszy – młodzieży z klas 6-8 z SP Złotoria oraz innych placówek w przedsięwzięciu.
Jak nas inni widzieli…
https://www.powiattorunski.pl/7821,pozostale-aktualnosci?tresc=88721